Трудовото право
гр. Варна, Адвокат Юлия Данова
Ключов въпрос за трудовото право е трудовият договор, по силата на който работниците и служителите полагат труд. Работникът/служителят се наема от една страна да осъществява определени трудови функции, като спазва установената трудова дисциплина при работодателя и носи дисциплинарна отговорност за допуснати дисциплинарни нарушения, а в някои случаи – и ограничена имуществена отговорност. Работодателят от друга страна се задължава да осигурява безопасни и здравословни условия на труд, да дава ясни указания и информация на наетите работници/служители, да изплаща в срок и в пълен размер трудовите им възнаграждения, да превежда своевременно следващите се социални и здравни осигуровки. Наемането по трудов договор е обвързано с особеното значение на социалните права и на човешкото достойнство. Трудовото право установява редица задължителни норми за минималните размери на трудовите възнаграждения, за честотата и продължителността на почивките, за различните видове отпуски, за социалната отговорност на работодателя при трудови злополуки, майчинство и т.н.
За повечето работници и служители трудовото правоотношение е основен източник на средствата им за препитание. Поради това законът закриля и обезпечава стабилността на трудовия договор. Без изрично писмено съгласие на работника/служителя условията по трудовия договор не могат да бъдат изменяни в негова вреда. Прекратяване на трудовия договор се допуска само при изрично установените в закона условия. При дисциплинарно уволнение се изисква спазването на специално дисциплинарно производство, а когато икономическите условия налагат съкращаване на част от наетите лица, работодателят е длъжен да извърши справедлив подбор между тях.
Особен дял от трудовото право са колективните трудови права. Работниците и служителите във всяко предприятие могат да излъчват свои представители, да сформират работнически съвети и да се сдружават в синдикални организации, които да защитават правата им по организиран и масов начин. Благодарение на такива организации, работниците и служителите могат да водят колективни трудови преговори, да сключват колективни трудови договори или да предизвикват колективни трудови спорове. Последните, ако не доведат до разумен резултат.
- консултиране при наемане на работа
- изготвяне на вътрешно-фирмена трудова документация
- консултиране при подбор и съкращения на персонал
- консултиране при сключване на колективни трудови договори
- съдействие при воденето на колективни трудови спорове
- искове за неизплатени трудови възнаграждения
- оспорване на неоснователни дисциплинарни наказания
- реализиране на ограничена имуществена отговорност
- искове при неправилно прекратен трудов договор