Установяването на наследници след смъртта на притежателя на имущество е важна правна процедура, която обичайно следва определени стъпки, които имат определен времеви хоризонт за изпълнението им.
Стъпка 1: Получаване на Смъртен акт.
Началната стъпка в установяването на наследници е получаването на Смъртен акт. Този документ потвърждава факта на смъртта на лицето и е необходим за стартирането на целия процес на наследяване. Смъртният акт е правно обвързващ документ, който официално удостоверява смъртта на човек.
Процес на издаване на Смъртен акт:
1. След смъртта на човек, независимо къде е настъпила, медицинско лице трябва да издаде съобщение за смърт. Това действие е от съществено значение, тъй като от него зависи започването на процеса за издаване на Смъртен акт.
2. Издаване на Смъртен акт: Смъртните свидетелства могат да бъдат издадени не по-късно от 48 часа след смъртта. За получаването на Смъртен акт е необходимо да предоставите медицинско свидетелство за смърт, издадено от компетентно медицинско лице (точка 1), заедно с документ за самоличност на починалия и документ за самоличност на обявителя.
Срок, такси и валидност на Смъртен акт:
Смъртният акт се издава безплатно, като документа който се предава на обявителя е копие от оригиналния смъртен акт. Оригиналният документ се пази в общината от която е издаден безсрочно. При загубване на документа, ново копие може да се извади от конкретната община.
Стъпка 2: Установяване на наследниците – издаване на Удостоверение за наследници,
След получаването на Смъртния акт, следва да се установят наследниците. За целта е нужно издаването на „Удостоверение за наследници“. То се издава от общината, района или кметството, където се намира последният постоянен адрес на починалото лице.
Процес на издаване на Удостоверение за наследници: Искането за издаване на удостоверение за наследници може да се подаде на хартиена бланка по образец на място в общината или по електронен път, подписано с електронен подпис от заявителя. Освен бланката за издаването са нужни копие на Смъртен акт и плащане на такса за издаването на документа.
Ако документите се подават от пълномощник, а не от пряк наследник е нужно пълномощно.
Допълнителна информация: При подаване на документите за издаване на Удостоверение за наследници от родител или родител-настойник са нужни акт за раждане на детето и решението за попечителство (при подаване от родител-настойник). Ако лицето, което подава документи за издаване на свидетелството не е наследник или упълномощен е нужно да предостави съдебно удостоверение. Получаването на документа може да се осъществи на мястото на подаване в общината, по електронен път, куриер или препоръчано писмо.
Срок, такси и валидност на Удостоверението за наследници: Удостоверението за наследници няма конкретен срок, но е нужно за други процеси, които са рамкирани с различни срокове. Само по себе си Удостоверението за наследници се изважда при необходимост. Размерът на таксите за издаване на документа се определят от всяка община самостоятелно и варират от типа услуга по предпочитание на заявителя - експресна (до 20 лева), бърза - до 3 дни, или обикновена - до 7 дни (около 10 лв.) услуга. Документа няма определен срок за валидност, но се изисква изваждане на нов, при настъпване на промяна в информацията, която съдържа.
Стъпка 3: Определение на наследственото имущество
След като наследниците са установени, следващата стъпка е определянето на наследственото имущество. Това включва извличането на информация относно имуществото, което ще бъде разпределено, като недвижими имоти, финансови средства, банкови сметки и други активи. На основата на установените наследници и наследствената маса, следва да се платят всички необходими данъци върху наследството. След това имуществото се разпределя според законните наследствени дялове на установените наследници.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg