Изменение на трудовото правоотношение

Изменение на трудовото правоотношение

  • English
  • Български
  • Русский

Изменение на трудовото правоотношение

 Трудовото правоотношение възниква при и по повод предоставянето на работна сила за изпълнение на уговорена трудова функция от работника/служителя на работодателя, при определени здравословни и безопасни условия на труд и трудово възнаграждение.
  Начин за промяна на първоначално уговореното между страните трудово правоотношение е чрез постигането на взаимно съгласие между тях.
   Не се смята изменение на трудовото правоотношение, когато работникът или служителят е преместен на друго работно място в същото предприятие, без да се променят определеното място на работа, длъжността и размерът на основната заплата на работника или служителя.
   Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.
  Формата на изменението на трудовото правоотношение по взаимно съгласие е писмена и може да е за определено или неопределено време.
  Изменението на трудовото правоотношение може да бъде инициирано както от работодателя, така и от работника/служителя.Работодателят за да измени трудовото правоотношение изготвя проект за споразумение или анекс към трудовия договор, а ако предложението за изменение постъпва от страна на работника/служителят способът за това е чрез подаване на писмена молба (заявление, искане) до работодателя, в която посочва желаните изменения.
   Следващият етап на процедурата за изменение е постигне на съгласие между двете страни, което трябва да е изразено в писмена форма, за да е действително. 
   Когато трудовият договор е срочен и/или за работа на непълно работно време, работникът или служителят има право писмено да предложи на работодателя изменението му в трудов договор за неопределено време и/или за работа на пълно работно време.
   Когато е уговорен срок за изпитване, работникът или служителят може да предлага изменение на трудовото правоотношение след изтичането на срока за изпитване.
   Когато работодателят откаже изменение на трудовото правоотношение, той е длъжен в срок до един месец да предостави на работника или служителя мотивиран писмен отговор, освен ако предложението е направено повече от два пъти за период от една година.
   Работодателят или работникът или служителят не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.

 

 

Изменение на трудовото правоотношение
Изменение на трудовото правоотношение
Всички полета са задължителни. Моля попълнете кода от картинката.

Адвокат Юлия Данова

9010, Варна, ул. "Добротица" 3

Моб: +359 895 64 59 40

Сайт: advokatvarna.com

Ел.поща: iulia.danova@abv.bg