Когато човек извърши престъпление, право на полицията и прокуратурата е да го разследва и докаже, а на съда да го съди за престъплението. При бързото производство се случва точно това, но в по-кратки срокове. Бързото производство може да се проведе срещу човек при няколко хипотези:
Освен при тези случаи бързо производство може да се проведе и по преценка на прокурора, ако за престъплението, което е извършил човек, се предвижда затвор до 3 години или друго по-леко наказание.
Така например, ако по непредпазливост (т.е. не умишлено) човек причини средна телесна повреда (избие зъби, след което говора се затруднява или счупи челюстта) на друг човек, за това извършено престъпление прокурорът може да разпореди да се проведе бързо производство, тъй като наказанието за такова престъпление е до 1 година затвор.
Най- важното на бързото производство е, че се провежда в по-кратки срокове в сравнение с делата, които се разглеждат по общия ред (това е редът, по който се преследва и съди по принцип човек, ако не са налице условията да бъде съден по бързото производство).
Разследването на извършеното от човек престъпление трябва да се проведе в срок от 7 дни от привличането му като обвиняем. Ако бързото производство е постановено от прокурора, разследването трябва да се проведе до 14 дни.
Бързо производство се образува, когато разследващ орган (разследващ полицай, следовател, прокурор) състави акт за първото действие по разследването. Така например още щом полицаите извършат оглед на мястото на престъплението, и съставят протокол за това, бързото производство е образувано. Смята се, че е извършено престъплението и даденото лице се счита за обвиняем. Щом завърши разследването, то трябва да се предяви на обвиняемия. Това означава да се представят всички събрани доказателства по делото на съответния обвиняем, за да се запознае с тях. Ако от престъплението има пострадал, разследването не му се предявява.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg