Електронни винетки - ново от 2019г. От 1 януари 2019 г. в България се въведе електронна винетка за ползване на платената пътна мрежа. Всеки като собственик или ползвател на автомобил, трябва да си купи винетка, която се отнася само за конкретния автомобил и за определен срок. електронна винетка, пътна мрежа, платена, срок, категория, такса, шофьор, автомобил
Какво е електронна винетка?
От 1 януари 2019 г. в България се въведе електронна винетка за ползване на платената пътна мрежа.
Всеки като собственик или ползвател на автомобил, трябва да си купи винетка, която се отнася само за конкретния автомобил и за определен срок. За разлика от издаваните до момента стикери за предното стъкло на автомобила, вече ще има електронна винетка. Няма да бъде на хартия, а платената винетна такса ще бъде видима в Електронната система за събиране на пътни такси. Винетката е документ, но електронен. Той удостоверява няколко неща – това, че е платена винетната такса за конкретен автомобил с посочен регистрационен номер и категория, дата на плащането и срока на валидност. А това, че е таксата е платена за конкретен автомобил, означава още, че ако човек реши да продаде колата си, електронната винетка продължава да е валидна за нея, до изтичането на срока ѝ.
Как се купува електронна винетка?
Електронна винетка може да се купи по няколко начина:
• по електронен път;
• чрез банка;
• с карта или в брой в пунктове за продажба;
• чрез терминали за самотаксуване, които ще бъдат разположени по пътната мрежа и в областните градове.
Какъв е контролът на електронните винетки?
Това, че системата е електронна и няма залепени стикери по стъклата, няма да означава, че шофьорът не подлежи на проверка дали е платил винетната си такса, ако ползва платената пътна мрежа. Контролните органи ще проверяват в електронната система плащането. При проверка от контролните органи на пътя собствениците и ползвателите на пътни превозни средства не са задължени да представят документ, удостоверяващ закупена винетка.
advokatvarna.com