Имам ли право на безплатен профилактичен преглед?

Безплатен профилактичен преглед На всеки здравноосигурен човек в рамките на една календарна година му се полага един профилактичен преглед. Той се извършва от личния лекар и съответно от зъболекаря, които са длъжни да дадат информация на пациента относно вида и периодичността на профилактичните прегледи. профилактичен преглед, безплатен, здравноосигурен, здраве, пациент, човек

Имам ли право на безплатен профилактичен преглед?

 

Колко често е длъжен човек да си прави профилактичен преглед?

    На всеки здравноосигурен човек в рамките на една календарна година му се полага един профилактичен преглед. Той се извършва от личния лекар и съответно от зъболекаря, които са длъжни да дадат информация на пациента относно вида и периодичността на профилактичните прегледи. Целта им не само опазване здравето на пациента, но и това на околните. Профилактичните прегледи протичат по различен начин според това на каква възраст е човек и дали е подложен на рискови фактори.

В какво се състои прегледът на един възрастен?

    Като здравноосигурен възрастен (над 18 години) годишният профилактичен преглед на всеки включва:

         анамнеза и подробен статус;

         изчисляване на индекс на телесна маса;

         оценка на психичен статус;

         изследване острота на зрение ( без определяне на диоптри);

         измерване на артериално налягане;

         електрокардиограма;

         изследване на урина с тест-ленти.

    На всяка жена на/над 30-годишна възраст задължително се полага всяка година мануално изследване на млечните жлези. Всички изследвания, през които преминава всеки (в рамките на профилактичния преглед), са покрити от Националната здравноосигурителна каса, т.е. не се плаща за тях, стига да има сключен договор между лечебното заведение и НЗОК.

Какви ще са последиците ако човек не си направи профилактичен преглед?

    Освен право на всеки, провеждането на профилактичния преглед е и задължение! И като всяко задължение – щом то не се изпълни, следва санкция. При първо нарушение може да бъде наложена глоба в размер от 50 до 100 лв., а при второ– от 100 до 200 лв. Същите глоби се плащат, ако вашето дете не бъде заведено на някоя от задължителните имунизации.

advokatvarna.com