Права на жената при развод

Права на жената при развод

  • English
  • Български
  • Русский

Права на жената при развод

Правата на жената при развод  са защитени от различни правни норми, които гарантират справедливост и защита както на жената, така и на децата, ако има такива. Ето основните аспекти, които са от значение:

  1. Разделяне на общото имущество

Вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. 

 Съвместният принос може да се изрази във влагане на средства, на труд, в грижи за децата и в работа в домакинството.  Съвместният принос се предполага до доказване на противното.

Лично имущество на съпругата

  • Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил.
  • Лични са и вещните права, придобити от единия съпруг, когато кредитор е насочил изпълнение за личен дълг на другия съпруг върху вещни права, които са съпружеска имуществена общност.
  • Лични са движимите вещи, придобити от единия съпруг по време на брака, които му служат за обикновено лично ползване, за упражняване на професия или на занаят. 
  • Лични са вещните права, придобити от съпруг-едноличен търговец, по време на брака за упражняване на търговската му дейност и включени в неговото предприятие.

Общо имущество

Имуществото, придобито по време на брака, е обща собственост на двамата съпрузи. Това включва недвижими имоти, движимо имущество, банкови влогове и други активи.

Разпореждането с вещно право върху обща недвижима вещ, извършено от единия съпруг, е оспоримо. Другият съпруг може да оспори по исков ред разпореждането в 6-месечен срок от узнаването, но не по-късно от три години от извършването му.

Разделяне

При развод, общото имущество се разделя по равно между съпрузите, освен ако няма специални обстоятелства или различни уговорки в брачния договор (ако има такъв).

Иск за по-голям дял

Ако една от страните е допринесла значително повече за придобиването на имуществото (например чрез финансова подкрепа, грижа за децата и домакинството), тя може да поиска по-голям дял от общото имущество.

            2. Родителски права и грижи за децата

Определяне на родителски права

Съдът определя на кого ще бъдат предоставени родителските права върху децата. Обикновено това е майката, но съдът взема предвид интереса на децата и обстоятелствата на всеки случай.

Режим на виждане

Ако децата останат при майката, бащата има право на определен режим на виждане, който може да бъде уговорен между страните или определен от съда.

Издръжка на децата

Родителят, при когото не остават децата, обикновено е задължен да плаща издръжка. Размерът на издръжката се определя от съда, като се вземат предвид нуждите на детето и финансовите възможности на родителя.

            3. Издръжка за съпруга

Право на издръжка

Невиновният за развода съпруг има право на издръжка. Издръжката се дължи най-много до три години от прекратяването на брака, ако страните не са уговорили по-дълъг срок. Съдът може да продължи срока, ако получаващият издръжката е в особено тежко състояние (например тежка болест, невъзможност за намиране на работа и др.)., а задълженият може да я дава без особени затруднения. Правото на издръжка на бившия съпруг се прекратява, когато той встъпи в брак.

             4. Жилище*

Право на ползване

Ако жената остава с децата в семейното жилище, съдът може да предостави правото на ползване на жилището за определен срок или до навършване на пълнолетие на децата.

Собственост

Ако жилището е съвместна собственост, то може да бъде разделено или продадено, като средствата от продажбата се разделят между съпрузите.

            5. Брачен договор*

Ако съпрузите имат брачен договор, той определя условията за разделяне на имуществото и другите финансови въпроси. Брачният договор може да предвиди различен режим на собственост и разделяне, различен от общоприетия. Брачният договор може да се прекрати по иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството;

             6. Процедура по развода

По взаимно съгласие

Разводът по взаимно съгласие е по-бърз и лесен, като съпрузите сами уреждат въпросите, свързани с децата, имуществото и издръжката.

По исков ред

Ако няма съгласие между съпрузите, разводът се извършва по исков ред, като съдът решава всички въпроси, свързани с развода.

            7. Предоставяне на семейното жилище след развода

  • При допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда. Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца, съдът служебно се произнася за ползването на семейното жилище. 
  • Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, докато ги упражнява. 
  •  Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, за срок до една година
  •  Ползването на семейното жилище се прекратява преди изтичането на срока, ако отпадне жилищната нужда на ползващия, или сключи нов брак.

            8. Права при домашно насилие

Ако разводът е резултат от домашно насилие, жената има право на защита, включително ограничителни заповеди, защита от полицията и съдействие от социални служби.

Всяка конкретна ситуация може да има своите особености, затова е препоръчително жената да се консултира с адвокат, който може да даде персонализирани съвети и да я представлява по време на разводния процес.

  •  
Права на жената при развод
Права на жената при развод
Всички полета са задължителни. Моля попълнете кода от картинката.

Адвокат Юлия Данова

9010, Варна, ул. "Добротица" 3

Моб: +359 895 64 59 40

Сайт: advokatvarna.com

Ел.поща: iulia.danova@abv.bg