Подлежи ли на доказване размерът на претърпените вреди от едностранното прекъсване на електроснабдяването, когато се търси обезщетение съобразно закона от Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия на ?
Отговор
Съгласно Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия на фирма (ОУ), одобрени от ДКЕВР, в случай, че потребителите останат без електрическа енергия по вина на продавача повече от 24 часа след получаването от продавача на уведомление от потребителя, продавачът заплаща обезщетение за потребителя в размер на 30 лв. и по 20 лв. за всеки следващ период от 12 часа без осигурена електрическа енергия. Клаузата е неустоечна, което значи, че съгласно закона за обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от посоченото в случая неизпълнение на продавача, без да е нужно те да се доказват. Това е така, защото неустойката представлява предварителната оценка на вредите, които биха настъпили от неизпълнението на едно задължение, с което страните по договора са се съгласили. Следователно определената ОУ имуществена отговорност е за всички видове вреди – имуществени и неимуществени, като ищецът не е длъжен да ги определя по вид и размер в исковата си молба, нито да доказва настъпването им, съответно размера на обезщетението за всяко отделно увреждане.
В хипотези, когато е установено, че за крайния снабдител изобщо не е възникнало и не е съществувало претендираното от него парично вземане към потребителя за заплащане на електрическа енергия, то прекъсването е нерегламентирано и е по вина на крайния снабдител, тъй като той не е имал правото да го извърши .С оглед на това, дружеството дължи на потребителя неустойката, уговорена в чл. 30, ал. 1 от ОУ, което ясно следва както от заглавието на клаузата: „отговорност на продавача при продължително нерегламентирано прекъсване на електроснабдяването по вина на продавача“, така и от самото ѝ съдържание.
