Като гражданин на ЕС имате право да живеете в друга страна от Съюза.
Ако обаче получавате пенсия в друга държава, как се отразява това върху останалите ви социални обезщетения? И къде трябва да плащате данъци?
Отговори:
Пенсия за старост
Къде да кандидатствате
Ако сте работили в няколко страни от ЕС, може да сте натрупали пенсионни права във всяка от тях.
Трябва да кандидатствате пред пенсионните органи в страната, в която живеете или в която сте работили последно. Ако никога не сте работили в страната, в която живеете, тази страна ще препрати вашата молба за пенсия на страната, в която последно сте работили.
След това тази страна е отговорна за обработката на вашата молба и за събирането на информация за пенсионните ви вноски във всички страни, в които сте работили.
В някои страни пенсионният орган следва да ви изпрати формуляра за кандидатстване, преди да сте навършили пенсионната възраст на тази страна. Ако не го получите, проверете в пенсионния орган, за да разберете дали ще ви го изпратят автоматично.
Трябва да потърсите информация за получаване на пенсия поне 6 месеца преди да се пенсионирате, тъй като процедурата за отпускане на пенсия от няколко страни може да отнеме време.
Необходими документи
Документите се различават в различните страни, но обикновено трябва да предоставите вашата банкова информация и някакъв вид документ за самоличност.
За по-точна информация се свържете с пенсионния орган, който обработва вашата молба.
Разлика в пенсионната възраст
В някои страни от ЕС ще трябва да почакате по-дълго, преди да започнете да получавате пенсия.
Можете да получите пенсия само в страната, в която живеете в момента (или сте работили последно), след като навършите законната пенсионна възраст в тази страна. Ако сте натрупали пенсионни права в други страни, ще получите тези части от вашата пенсия едва след като навършите законната пенсионна възраст в съответните страни.
Ето защо е важно да се информирате предварително във всички държави, в които сте работили, какво ще бъде вашето положение, ако промените датата на пенсионирането си.
Ако вземете една пенсия по-рано от друга, това може да се отрази на сумите, които получавате.
Можете да получите съвет от съответните органи в страната, в която живеете, и/или в страните, в които сте работили.
Лична история
Не забравяйте за различната (по-късна!) пенсионна възраст в други страни
Каролин от Франция работи 15 години в Дания, след което се връща във Франция към края на своята кариера. Когато навършва 60 години, тя кандидатства за пенсия във Франция по реда, установен там, но пенсията ѝ е много ниска.
На 60 години Каролин има право само на френската част от своята пенсия. Тя ще получи частта, която ѝ се полага от Дания, когато навърши 67 години — законната пенсионна възраст в Дания за нейната възрастова група.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg