При сключване на договор за покупко- продажба на недвижим имот според закона, автоматично ставате собственик, ако имотът е принадлежал на продавача. В случай, че имотът не е бил изцяло негова собственост може да се окаже, че сте купувач на имот, който действително не принадлежи на продавача, а това от своя страна ще означава, че вие няма да сте собственик на този имот.
За да се подсигурите, преди това би било хубаво да:
Важното е да знаете, че имотът, който купувате може да е съсобствен, но данните за това да липсват. Това означава, че пълна гаранция няма.
Нотариусът е длъжен да разбере продавачът има ли право на собственост върху имота, който продава. В случай, че продава чужд имот трябва да е упълномощен. Когато нотариусът не направи тези проверки, той носи имуществена отговорност.
Никой не може да гарантира напълно, че лицето, което се води собственик в нотариалния акт е действително такъв. Но вероятността да е значително нараства, ако може да представи нотариален акт, вписан в Имотния регистър, с който е получил правото на собственост преди повече от пет години. Също така продавачът да е владял лично имота или чрез свои роднини, приятели, наематели през последните десет години.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg