Донорството представлява даряване на органи, клетки, тъкани от един човек за трансплантация на друг човек. Вие може да бъдете донор приживе и след смъртта си. Трябва писмено да заявите несъгласието си, ако не искате органите ви да бъдат дарени след вашата смърт.
Извършва се предоставяне и получаване на органи, клетки и тъкани между държавите членки на ЕС- също и Швейцария, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн. Тъй като тази процедура е сложна, в България тя се координира от Изпълнителната агенция по трансплантация, като сключва споразумения с чуждестранните лечебни заведения и се занимава с всичката информация и документация относно обмена на органи.
За да се осъществи обмен на органи, трябва да има налице орган за трансплантация, който да има съответно и подходящ получател. В случай, че няма такъв подходящ се прави допитване до други държави членки. Органът се изпраща там, където има подходящи лица.
Между компетентния чуждестранен орган и Изпълнителната агенция по трансплантация е необходимо да се подпише споразумение, за да може да се осъществи обменът на органи. Спазват се и някои процедури за предаването на информация между двете служби.
Ако има орган, който не е подходящ за нито един нуждаещ се човек в Европейския съюз, той се изпраща до държава, където има такъв нуждаещ от трансплантация. За да се извърши съответната дейност, лечебното заведение е нужно да има разрешение за това. Също така, свързаните с документацията изисквания трябва да са изпълнени.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg