При отказ от наследство, лицето, което е законен наследник, губи правото си да приеме наследството. В такъв случай наследството преминава към други наследници, които биха имали право на наследство по закон. Ето как се разпределя наследството при отказ:
1. **Ако отказът е направен от наследник по закон**
- При отказ от наследство от страна на законен наследник (напр. дете, съпруг или родител на починалия), неговата част от наследството преминава към другите наследници **от същия ред**, които ще разделят наследството помежду си.
- Ако няма други наследници от същия ред, наследството преминава към наследниците **от следващия ред**.
Пример:
- Ако наследникът се откаже и има други наследници от същия ред (например, другите деца на починалия), те ще получат неговия дял.
- Ако няма други наследници от този ред, наследството преминава към наследниците от следващия ред, например към родителите или братя и сестри на починалия.
2. **Ако отказът е направен от наследник по завещание**
- Ако наследникът е посочен в завещание, но се откаже от наследството, наследството преминава към **другите наследници**, посочени в завещанието.
- Ако в завещанието няма други наследници или завещанието не предвижда такава ситуация, наследството се разпределя по правилата на **законовото наследяване**, т.е. преминава към наследниците по закон (напр. съпруг, деца, родители).
3. **При наследяване по редове**
- Наследниците се подреждат по редове, и ако даден наследник се откаже, се прилага следното:
- **Първи ред**: Деца и внуци на починалия. Ако дете се откаже, неговите наследници (неговите деца или внуци на починалия) могат да наследят дела му.
- **Втори ред**: Родители на починалия.
- **Трети ред**: Братя и сестри на починалия и техните потомци (племенници).
- **Четвърти ред**: Други роднини по възходяща линия (баби, дядовци, прабаби, прадядовци).
4. **Особен случай: Наследници на отреклия се наследник**
- Ако наследник от първи ред (напр. дете на починалия) се откаже от наследството, неговите **собствени деца** (внуци на починалия) могат да наследят дела му, освен ако и те не се откажат.
5. **Отказът от наследство е окончателен**
- Важно е да се знае, че отказът от наследство е **неотменим**. Веднъж направен, наследникът не може по-късно да промени решението си и да поиска да приеме наследството.
6. Как се прави отказ от наследство**
- Отказът се извършва чрез **писмена декларация** пред районния съд по мястото на откриване на наследството (където починалият е имал последното си местожителство).
- Декларацията трябва да бъде нотариално заверена и внесена в съда.
Наследството преминава към следващите по ред или други лица, посочени в завещанието, в случай на отказ от страна на първоначалния наследник.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg