ОСПОРВАНЕ НА БАЩИНСТВО
По време на брака между Соня и Петър се раждат Иво и Ина, като той все още не знае че е стерилен. Сега двете деца са на 5г и 7г. Съмненията му възникват в момент, в който се наложило преливане на кръв на детето Ина. Тогава той разбрал, че кръвната група на детето е различна от тази на двамата родители. Тогава, чрез ДНК тест за доказване на бащинство се установило, че Петър не е баща и на двете деца. Веднага предприел действия по съдебен ред за оспорване на бащинството.
КОЙ И В КАКВИ СРОКОВЕ МОЖЕ ДА ОСПОРИ БАЩИНСТВОТО?
(1) Съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането. Ако обстоятелствата, опровергаващи бащинството, са узнати по-късно по независещи от ищеца причини, искът може да бъде предявен до изтичане на една година от узнаване на тези обстоятелства, но не по-късно от навършване на пълнолетие на детето. Съдът решава спора, като взема предвид интереса на детето.
(2) Майката може да оспори, че съпругът є е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до една година от раждането.
(3) В случая по чл. 61, ал. 2, ако оспорването на бащинството на втория съпруг бъде уважено, за баща на детето се смята първият съпруг. Първият съпруг и майката могат да предявят иск за оспорване на бащинството до една година от узнаването на решението, но не по-късно от три години от влизането му в сила.
(4) Детето може да оспори бащинството от навършването на четиринадесетгодишна възраст до една година от навършването на пълнолетие.
(5) Трето лице, което твърди, че е биологичен баща на детето, може да оспори бащинството до изтичане на една година от узнаването на раждането. Този иск задължително се съединява с иск за установяване на произход. Съдът решава спора, като взема предвид интереса на детето.
(6) Не се допуска оспорване на бащинството, когато детето е родено при условията на асистирана репродукция, ако съпругът на майката е дал информиран писмено съгласие за извършването.