При пътуване на дете в чужбина без придружител или само с един родител, се изисква писмена декларация от единия или двамата родители (зависещо от ситуацията). Тази декларация е важна за да се осигури защита на детето и да се предотвратят възможни проблеми при преминаването на границата. В България декларацията трябва да бъде нотариално заверена.
Основни стъпки за изготвяне на декларация за пътуване на дете в чужбина:
1. Подготовка на документа:
- Документът може да бъде съставен свободно или да се използва готов образец, който може да се намери на уебсайта на Министерството на външните работи на България или на уебсайтовете на нотариусите.
2. Съдържание на декларацията:
- Пълни имена и ЕГН на детето.
- Пълни имена и ЕГН на родителите/настойниците.
- Данни на лицето, което ще придружава детето (ако е необходимо), включително пълни имена, ЕГН и връзка с детето.
- Подробности за пътуването (дестинация, период на пътуване, цели на пътуването и т.н.).
- Подпис на родителите/настойниците.
3. Нотариална заверка:
- Родителите трябва да посетят нотариус за заверка на декларацията. Нотариусът ще изиска лични документи на родителите и удостоверение за раждане на детето, за да се удостовери правната връзка между тях.
4. Допълнителни документи:
- В зависимост от изискванията на конкретната държава, в която ще пътува детето, може да са необходими и други документи като виза, здравна застраховка и др. Проверете предварително изискванията на консулството на съответната държава.
Образец на декларация
Ето примерен образец на декларация за пътуване на дете в чужбина:
ДЕКЛАРАЦИЯ
Долуподписаните:
1. (Име на родител 1), с ЕГН: (ЕГН на родител 1), лична карта №: (номер на личната карта), издадена на: (дата на издаване), от: (издаващ орган);
2. (Име на родител 2), с ЕГН: (ЕГН на родител 2), лична карта №: (номер на личната карта), издадена на: (дата на издаване), от: (издаващ орган),
в качеството си на родители на:
(Име на детето), с ЕГН: (ЕГН на детето), роден на: (дата на раждане), в (място на раждане),
ДЕКЛАРИРАМЕ, че даваме съгласието си нашето дете (Име на детето) да пътува в чужбина, придружено от (Име на придружителя), с ЕГН: (ЕГН на придружителя), лична карта №: (номер на личната карта), издадена на: (дата на издаване), от: (издаващ орган).
Пътуването ще се състои от (дата на заминаване) до (дата на връщане), като дестинацията е (държава и град/ове).
Целта на пътуването е (цел на пътуването).
Дата: ___________
Подписи:
_______________________ _______________________
(Име на родител 1) (Име на родител 2)
```
Забрана за напускане на страната на дете, изложено на риск от извеждане от страната по смисъла на чл. 32, параграф 1, буква „в" от Регламент (ЕС) 2018/1862 на Европейския парламент и на Съвета от 28 ноември 2018 година за създаването, функционирането и използването на Шенгенската информационна система (ШИС) в областта на полицейското сътрудничество и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, за изменение и отмяна на Решение 2007/533/ПВР на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1986/2006 на Европейския парламент и на Съвета и Решение 2010/261/ЕС на Комисията (ОВ, L 312/56 от 7 декември 2018 г.)
5.Районният съд по настоящия адрес на детето разглежда искане за налагане на забрана за напускане на страната на дете при конкретен и явен риск от незаконно извеждане на детето от родител, настойник, попечител или роднина.
6. Незаконно е извеждането на дете с обичайно местопребиваване в Република България, извършено в нарушение на правото на ефективно упражняване на родителските права и задължения, придобити по силата на решение, на закона или на споразумение.
7. Производството започва по молба на родител, настойник или попечител. Съдът изслушва другия родител, освен ако не се яви без уважителни причини. Съдът може и по своя инициатива да събира доказателства.
8. Съдът уведомява незабавно органите за граничен контрол при Министерството на вътрешните работи за образуваното производство. До влизането в сила на съдебното решение детето може да напуска страната само с разпореждане на съда.
9.Съдът обявява решението си в 14-дневен срок от образуването на делото, като забраната за напускане на страната може да е за срок до една година. Съдът може да допусне предварително изпълнение на постановеното решение.
10. Забраната за напускане на страната може да бъде отменена с решение на районния съд по молба на родител, настойник или попечител, ако се представят доказателства, че рискът от незаконно извеждане на детето е отпаднал. Съдът разглежда молбата за отмяна и уведомява компетентните органи.
Тази декларация осигурява необходимата законова защита и улеснява процеса на преминаване на границите, като гарантира, че пътуването на детето е разрешено и одобрено от неговите родители или настойници.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg