Осиновяването е пълно, когато между осиновяваното лице и неговите низходящи /деца и внуци/ и осиновяващия и неговите роднини се създават отношения, като между истински роднини.
Този, който желае да осинови дете при условията на пълно осиновяване, трябва да подаде заявление до дирекция "Социално подпомагане" по постоянния си адрес за разрешение за вписване в регистъра на лица за пълно осиновяване. От своя страна дирекция "Социално подпомагане" извършва социално проучване за годността на лицето да осинови дете. Ако лицето, което желае да осинови дете е получило разрешение от дирекция "Социално подпомагане" то се вписва в регистъра служебно.
Разрешението се издава за срок две години, след което е нужно отново да се кандидатства чрез подаване на заявление до дирекция "Социално подпомагане".
или
Съгласието или мнението могат да бъдат дадени директно пред съда или чрез писмена декларация, която е нотариално заверена.
Биологичният родител може да оттегли предварително даденото си съгласие за пълно осиновяване със заявление с нотариална заверка на подписа до подаване на молба за осиновяване, съответно до даване на съгласие за осиновяване от определения от Съвета по международно осиновяване. Това Заявление се подава до дирекция "Социално подпомагане" с копие до регионалната дирекция за социално подпомагане.
Възможно е и дете да бъде осиновено без изричното съгласие на родителя, когато същият трайно не полага грижи за него и не дава издръжка или го възпитава по вреден начин.
Към регионалната дирекция за социално подпомагане се създава Съвет по осиновяване, който в едномесечен срок от вписването на детето в регистъра определя за него подходящи осиновяващи съобразно поредността на вписване на осиновяващите в регистъра, изразените от тях предпочитания, както и обстоятелствата от значение за интереса на детето.
Регионалната дирекция за социално подпомагане уведомява писмено първия подходящ осиновяващ и му предоставя данните за детето, след което Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето оказва съдействие за осъществяване на личен контакт.
Осиновяващият има срок един месец от получаването на уведомлението, в който може да подаде молба за осиновяване до Окръжен съд по местонахождението на регионалната дирекция, чрез регионалната дирекция.
Дирекцията от своя страна изпраща молбата за осиновяване заедно с преписката в тридневен срок от получаването.
В случай че уведоменият осиновяващ писмено откаже предложението или не подаде молба за осиновяване до съда, регионалната дирекция за социално подпомагане в 14-дневен срок уведомява следващия подходящ осиновяващ. Действието на отказа или не подаване на молба до съда се отбелязва в Националния регистър на осиновяващи за пълно осиновяване.
Осиновяването на детето се допуска от съда ако е в негов интерес.
Решението се обявява в съдебното заседание и след влизането му в сила се изпраща служебно на общината по постоянния адрес на осиновителя, както и на съответната регионална дирекция за социално подпомагане, а когато осиновителят е чужденец-на Столичната община и на Министерството на правосъдието.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg