Прокуристът е вид търговски управител, пълномощник на търговеца натоварен с извършване на определени действия по търговското занятие. Прокуристът действа от чуждо име за чужда сметка винаги и само с пълномощно, в което е описана и представителната му власт.
Упълномощаването на прокуриста е задължително с нотариално заверен подпис от страна на търговеца- упълномощител. Упълномощаването създава само представителна власт на прокуриста, но не и задължение за извършване на някакви действия. Във тази връзка Между прокуриста и търговеца се подписва и допълнителен договор за поръчка или трудов договор по силата на който прокуристът поема задължение за извършване и на конкретна работа.
Пълномощното и Договорът могат да бъдат реализирани и в един документ, който обаче трябва да бъде нотариално заверен.
Представителната власт на прокуриста се определя в пълномощното, което трябва да бъде вписано в Търговския регистър.
Прокурист могат да упълномощават само тези търговци, които са вписани в Търговски регистър- еднолични търговци, дружества или кооперации.
Прокурист може да бъде само дееспособно физическо лице, тоест лице което е пълнолетно и не е поставено под запрещение.
Прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняването на търговското занятие, като в това число освен материално правните действия /сделки/ се включат и процесуалноправните такива / предявяване на иск; жалба и тн./.
Относно правомощия за продажба, дарение, замяна и т.н или обременяване с различни тежести [U1] върху недвижимо имущество, то прокуристът не разполага с такива. Нужно е да бъде изрично упълномощен от търговеца, за да ги извършва. Това правило разбира се не важи и изрично пълномощно няма да бъде нужно ако занятието на търговеца е именно такова- отчуждаване на недвижими имоти. Относно придобиване на недвижим имот специално упълномощаване също не е нужно.
Прокуристът може да бъде специално упълномощен чрез:
Прокуристът няма право да преупълномощава друго лице със своите права, а само да упълномощава други лица за извършване на определени действия.
Видът Прокура е в зависимост от броя и правомощията на упълномощените лица.
При упражняване на своята представителна власт прокуриста трябва да посочи качеството си , като се подписва и към фирмата добавя името си и п.п или р.р /от латински per procura/.
[U1]ипотека, учредяване на право на ползване, право на строеж, пристрояване или надстрояване
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg