При вече образувано изпълнително дело, за да получите сумата, за която е осъдено дадено лице, съдебния изпълнител може да: наложи запор на трудовото възнаграждение; наложи запор на банковите сметки ( при положение, че има такива налични); наложи запор на други вземания на длъжника; наложи запор на движими вещи; наложи запор върху дял от търговско дружество; наложи възбрана на недвижими имот; наложи възбрана на обособена част от предприятие ( магазин, ателие, хотел и др.)
В случай, че длъжникът не работи и няма банкови сметки имате право да поискате да се извърши опис на вещи. След като се направи опис и оценка на вещите било то движими или недвижими, те се изнасят на публична продан. Парите от продажбата се ползват за удовлетворяване на вашето вземане.
Има случаи, в които длъжникът не дължи пари, а нещо друго. Например, ако той трябва да върне движима вещ, съдебният изпълните отнема вещта и ви я предава. При положение, че тя вече не е у него или е развалена ви се заплаща равностойността й.
При неизпълнение на действие, което по принцип длъжникът трябва да извърши, съдебният изпълнител може да му наложи глоби.
Когато имате присъден апартамент на вас и не може да изгоните ответника, с който сте спорили, съдебният изпълнител има право да извърши въвод във владение срещу длъжника.
Имате право да се присъедините и по други изпълнителни дела.
Ако има отказ от страна на съдебния изпълнител да направи някое от действията, което сте поискали, имате пълното право да обжалвате.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg