Съгласно българското законодателство всеки баща, който живее в едно и също домакинство с майката на детето си и който е осигурен 12 месеца за общо заболяване и майчинство, има правото да се ползва от 15 (календарни) дни отпуск при раждане на дете.
Този отпуск по бащинство започва да тече от датата на изписване на новороденото от болничното заведение, което се удостоверява с издадена от там Служебна бележка.
Времето, през което бащата е в отпуск по бащинство, се зачита за трудов стаж, а паричното обезщетение се заплаща от НОИ. Работодателят не е ангажиран с никакви разходи във връзка с отпускът по бащинство.
Паричното обезщетение за един ден бащинство се изчислява в размер на 90 на сто от среднодневния осигурителен доход, върху който са били внесени осигурителни вноски (или са дължими) за общо заболяване и майчинство – за период от 24 календарни месеца, които предхождат месеца на настъпване на бащинството.
Документите, които бащата трябва да предостави на работодателя, за да се ползва от отпуск по бащинство са следните:
Във връзка с разрешението за ползване на отпуск по бащинство Работодателят трябва да издаде Заповед от деня, който е посочен в заявлението, както и да подаде в НОИ необходимата документация за отпускане на обезщетението и образуване на стажа.
Отпускът за бащинство може да се ползва единствено в рамките на посочените 15 дни (календарни), като същият не може да бъде отложен за друг, по-късен период. Тоест отпускът може да се ползва изцяло или само част , като началото започва от датата на изписване на детето.
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg