Нотариалното завещание е акт по прехвърляне на собствено имущество, което се извършва директно пред нотариус. Нотариалното завещание поражда действие след смъртта на лицето. За да има право да завещае завещателят трябва да е навършил пълнолетие и да не страда от психически заболявания, които му пречат да взема такива решения.
Нотариалното завещание се съставя от нотариус в присъствието само на завещателя и двама свидетели.
Изготвя се проект в два или повече еднообразни екземпляра. Формата, видът и размерът на хартията, върху която се написва или напечатва проектът, се определят по образец.
Всички екземпляри на проекта се изготвят чисто и четливо, написани на ръка с черно или синьо мастило или напечатани.
Цифрите в проекта се пишат и с думи, когато се отнасят до съдържанието на сделката. Празните места се зачертават.
Завещателят изявява устно своята воля на нотариуса, който я записва така, както е изявена, след което прочита завещанието на завещателя в присъствието на свидетелите.
Нотариусът отбелязва изпълнението на тия формалности в завещанието, като означава и мястото, и датата на съставянето му. След това завещанието се подписва от завещателя, от свидетелите и от нотариуса.
Ако завещателят не може да се подпише той информира нотариуса за причината за това и нотариусът отбелязва неговото изявление преди прочитането на саморъчното завещание.
Важно е да се знае, че независимо дали завещанието е саморъчно или нотариално, то чрез него не може да накърнява запазената част на наследник по закон!
9010, Варна, ул. "Добротица" 3
Моб: +359 895 64 59 40
Сайт: advokatvarna.com
Ел.поща: iulia.danova@abv.bg