Със 180 млн. лв. скачат разходите за тол системата
Правителството увеличи с близо 180 млн. лева утвърдените за 2018 г. максимални размери на ангажиментите за разходи, които могат да бъдат поети от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съобщиха от правителствената информационна служба. Промяната е свързана с подписания в началото на годината договор за проектиране, изграждане и въвеждане на тол-системата, се казва в съобщението.
Няма яснота защо се дава това разрешение, след като избраният за изпълнител консорциумът Капш трафик солюшънс с водещ партньор австрийската Kapsc, пое ангажимент да въведе системата за своя сметка, като си възвърне инвестицията чрез събраните приходи.
Тол-системата предвижда превозни средства с обща технически допустима максимална маса над 3.5 т да плащат на база изминато разстояние, докато леките и лекотоварните автомобили да дължат такса в зависимост от периода за ползване. С въвеждането на тази система ще се въведе по-справедлив модел за събиране на пътни такси и се очаква да се повишат чувствително приходите.
Плановете са тол-системата да заработи от август следващата година, а електронни винетки ще сменят стикерите още в началото на 2019-а. Цените на винетките ще останат без промяна, а колко ще плащат автобусите и камионите още не е определено.
Консултант за въвеждане на тол-системата е Международната банка за възстановяване и развитие. На първо време платени ще бъдат 16 хиляди километра пътища, като автобусите и товарните автомобили ще плащат различно, в зависимост от състоянието на пътя.